Pierwszy polski zespół jazzu tradycyjnego, którego fanom muzyki, nie tylko jazzowej, nie trzeba przedstawiać. Zdobywca pierwszego miejsca w plebiscycie czasopisma JAZZ FORUM na najlepszy zespół jazzu tradycyjnego. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962r. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Panowie wydali ponad 30 płyt, między innymi zarejestrowany występ z Sacramento Silver Jazz Jubilee, czyli festiwalu jazzu tradycyjnego, na który zapraszani są co roku, nieprzerwanie od ponad 30 lat.
Obecnie zespół tworzą:
Bogdan Wysocki - trumpet, vocal
Marek Michalak - trombone, vocal
Jacek Mazur - clarinet, tenor, saxophone, vocal
Wojciech Groborz - piano
Teofil Lisiecki - bass
Wiesław Jamioł - drums
Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.
Piotr Bukartyk - autor, kompozytor, artysta poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką. Szerokiej publiczności znany od lat m.in. z piątkowych audycji "Urywki z Rozrywki" w radiowej Trójce. Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte hitami np. „Kobiety jak te kwiaty”, „Niestety trzeba mieć ambicję”, „Sznurek”, czy „Małgocha”.
Orkiestra Miejska w Opocznie istnieje ponad 100 lat. Przez te lata przechodziła wiele trudnych okresów, zawsze jednak najważniejsza była muzyka. Zespół starał się iść z duchem czasu, prezentując ambitny i zróżnicowany repertuar. W Orkiestrze pierwsze kroki stawiało wielu wybitnych muzyków, którzy obecnie są bardzo znanymi postaciami nie tylko w Polsce ale i na świecie. Orkiestra Miejska na stałe wpisała się w krajobraz kulturalny Opoczna reprezentując je i promując. Orkiestrą kieruje od 1994 roku kapelmistrz Rafał Kądziela, który jest dumny z tego, że pracuje ze wspaniałymi instrumentalistami, dla których muzyką to prawdziwa pasja. Orkiestra stale się rozwija, zarówno repertuarowo, jak i personalnie. Wciąż dochodzą nowi muzycy (obecnie 30 muzyków)a od paru lat także wokaliści. Orkiestra wydała dwie płyty, pierwsza nosi tytuł „In concert” a druga „Latino Dance”.
4Szmery to zespół, który powstał w Bochni. Zaczęli grać dla przyjemności, a połączyła ich fascynacja jednym z największych bandów tego świata - AC/DC. Do tej pory wydali dwie płyty - „No Steep till… Muzyczna Owczarnia” i „Life after Death”. Albumy te to nic innego, jak parafrazy najlepszych płyt koncertowych nagranych przez Motorhead i Iron Maiden. Za swój największy sukces uważają fakt, że są razem w niezmienionym składzie już od dziesięciu lat. Grają coraz więcej koncertów, bo, jak twierdzą, ludzie lubią słuchać piosenek, które dobrze znają. I o to chyba w rock‘n’rollu chodzi.
Skład:
Robert Mastalerz - sierściu - wokal
Jacek Szwed - gitara
Arek Kluczewski - gitara
Grzegorz „Gabi” Gruca - bas
Andrzej Tabor - perkusja
FBI (Federalne Biuro Imprez) to zespół coverowy w skład którego wchodzą muzycy z ogromnym doświadczeniem scenicznym zdobytym poprzez współpracę z topowymi polskimi wykonawcami (m.in., Andrzejem Piasecznym, Piotrem Rubikiem, Maciejem Miecznikowskim, Anią Wyszkoni, zespołem Clezmers) oraz na scenach największych festiwali w Polsce (Sopot, Opole, Rawa Blues). Grają razem ponad 10 lat, wyłącznie na żywo, co czyni każdy ich występ jedynym w swoim rodzaju niepowtarzalnym muzycznym show.
Skład zespołu:
Paweł Jaworski "Jawa"- vocal
Łukasz Malinowski "Malina" -gitara elektryczna/ akustyczna
Michał Sieradzan "Misiek"- gitara basowa
Dominik Czwartek "Domel" - instrumenty perkusyjne
Marcin Alot "Atol"- instrumenty klawiszowe
Bartek Filipiński - Absolwent PSM Igo stopnia w Tomaszowie Maz. Wychowanek śp. prof. Izabeli Lewańskiej. Z muzyką w głowie od 4-go roku życia. Były muzyk orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Gosia Śliwka jest klarnecistką z wykształcenia, a także akompaniatorem zawodowym. Nie mieszka na śląsku choć jej miejscem zamieszkania jest Sosnowiec, ale Sosnowiec podobno jest najdalej wysuniętą dzielnicą Warszawy - tak mówią Ślązacy
Pomysł stworzenia duetu narodził się pod koniec zeszłego roku. „Gośka stwierdziła że fajne mam kawałki a mnie osobiście nie kręciło już granie w pojedynkę. Kiedy skupiasz się na dźwiękach trochę ucieka klimat wokalu i odwrotnie. Tym sposobem ja mogę oddać się emocjom słowa i nie martwię się o fortepian.” W Noc Muzeów oczarują nas dźwiękami piosenki autorskiej i poezji śpiewanej.
Formację Miasto Maar tworzą Tomek Sęk, Robert Sułek i Bartek Trojak.Tomek gra na gongach, didgeridoo, shutri box; Robert zaś na kontrabasie i gitarze; Bartek odpowiada za rytm, grając na djembe, cajonie i udu. Ich koncerty są improwizowaną podróżą dźwiękową, pełną przestrzeni, echa natury. Poruszają się w rejonach muzyki etnicznej, ambientu, dźwiękowego kolażu, eksperymentu i zabawy dźwiękiem, minimalizmu muzycznego a także ciszy. Tego roku w Noc Muzeów oprócz niesamowitych dźwięków zaprezentują także performance „Przenikanie”.
NOISE - Zespół działa już 2 lata. Od roku tworzy własną muzykę związaną z szeroko pojętym rockiem. Na swoim koncie ma już kilka większych występów (m.in. sylwester na Placu Kościuszki w Tomaszowie i Dożynki Prezydenckie w Spale) oraz pierwsze nagrania studyjne.
Adam Wiączek- gitara, wokal
Mateusz Kowalski- perkusja
Patryk Miszczak- bass
Free Time Jazz Quartet tworzą: Mirosław Misiak – g., Krzysztof Śliwiński – kbds./p., Wojciech Szymański bg., Wojciech Lubczyński dr. Na obecny projekt kwartetu „Od Bacha do Jarretta” składają się autorskie aranżacje utworów muzyki klasycznej oraz współczesnego jazzu. Tematy podane w sposób przystępny i rozpoznawalny w części improwizacyjnej ulegają znacznej metamorfozie sięgającej niekiedy free-jazzowej impresji. Mamy nadzieję, że w tej różnorodności nastrojów wszyscy słuchacze, nie tylko zwolennicy jazzu, znajdą coś dla siebie. Zapraszamy!